Vegetariánstvo v joge - a musíím ?!

Aktualizováno: před 3 dnyNemusíš. Musíš len zomrieť ako sa hovorí.

Hneď na úvod si dajme dokopy, ako to s tým, "jogovým vegetariánstvom" vlastne je. Ak človek cvičí tradičnú jógu a chce sa nazývať "jogínom východu", nebyť vegetariánom je ako pre kresťana nechodiť do kostola. Vegetariánstvo je pre nich optimálna cesta a ako jediný pádny dôvod pre ktorý nemusíš byť vegetariánom je zdravotný stav. Ak Ti to jednoducho Tvoj zdravotný stav neumožňuje.

Vegetariánstvo ku tradičnej joge ako náboženstvu jednoducho patrí, rovnako ako kostol ku kresťanstvu. Keď ako kresťan človek nechodí do kostola, porušuje hlavné prikázania a má sa ísť vyspovedať. Jogíni majú (okrem ďalších) zásadu nepraktizovať násilie — ahimsa — čo im okrem iného zabezpečuje aj vegetariánstvo. Rovnako tam ide o to, že pojedanie mäsa (ako mŕtvych zvierat) im bráni v dosiahnutí hlbokých stavov meditácie, nakoľko negatívne ovplyvňujú energetické telo. No. Toľko k tradičnej joge.


Ako je to ale tu na západe?


Je to celkom jednoduché. Ak jogu vnímaš ako cvičenie — či už fyzické alebo mentálne — vegetariánstvom sa nemusíš zapodievať. Ak sa Ti ale joga pozdáva aj ako životná filozofia, vegetariánstvo je jej súčasťou a nie len kvôli hlbokým stavom meditácie.


  

          Tu na západe majú ľudia AJ (vlastne predovšetkým) iné dôvody, prečo cvičia jogu a väčšina z nich nie je zrovna náboženských či takých, ktoré by vyjadrovali ich životnú filozofiu. Mnoho ľudí berie jogu ako cvičenie, kde si idú oddýchnuť, schudnúť, ponaťahovať sa stetnúť sa s ľuďmi alebo niečo podobné. To sú dostatočné dôvody. Vtedy niečo ako vegetariánstvo ide samozrejme úplne bokom. Nie každý človek berie jogu ako životnú filozofiu, ktorú aplikuje na KAŽDÚ časť svojho života. A je to v poriadku. Je to každého osobná vec a rozhodnutie. To je teda dôvod, prečo veľa "jogínov" vegetariánmi nie je - nakoľko jogu neberú za svoje náboženstvo ani životnú filozofiu, vegetariánstvo sa stáva voliteľným, nie nutným.


Je vegetariánstvo pre nás funkčné?


Vegetariánstvo je . . . veľmi staré. Okrem iného to tiež znamená, že vedci mali príležitosť ho preskúmať z každej strany a DLHODOBO. To slovko dlhodobo je tam celkom dôležité, keďže takéto privilégium sa nedá pripísať mnohým novým diétam. O nich tento článok ale nie je a nie je ani o rozdiele medzi nimi a vegetariánstvom. Článok je o tom, ako vegetariánstvo podtrhne filozofiu jogy a že sa ho netreba báť.         

Tento blog píšem ako 6 ročný vegetarián, ktorému toto stravovanie pomohlo zbaviť sa fakt veľa neduhov. Samozrejme - nie je to len o strave. Je v tom veľa faktorov. Ale poďme teraz k strave ...


Vegetariánstvo je samo o sebe FUNKČNÉ a toto viem dosvedčiť sama na sebe. Moja imunita fungovala tak na 10% — alergie, akné, PN každý mesiac, antibiotiká, celé zle. Samozrejme, že nie som 100% zdravý človek - ale drvivú väčšinu problémov mi vegetrariánstvo pomohlo odstrániť a už mi ani tak často nikto kladivom po hlave netrieska. Vegetariánstvo sa ukazuje ako funkčné pre zdravie ľudského tela, takže toto je prvý, a dosť silný, bod (Stanisic, 2018; Palmieri, 2017, Key 1999, Kaushik 2015; Bukovský a Mesárošová, 2017; Brazier, 2007; Bukovský, 1992; Zachar, 2008).

Taktiež výskumy o tzv. "modrých zónach" hovoria o semi-vegetariánstve, čo je menej striktná forma vegetariánstva. Modré zóny boli aj sú predmetom záujmu mnohých vedcov preto, lebo ľudia v nich sa dožívajú vysokého veku v zdraví. Pripájam teda "pyramídu stravovania" v týchto oblastiach. Mäso ako vidíš je úplne na vrchu, takže ho konzumujú vo veľmi malom množstve alebo vôbec.


Vegetariánstvo, lakto-ovo-vegetariánstvo, vegánstvo — kto sa v tom má vyznať ?!


       Vegetariánstvo nie je to isté ako veganstvo. Vegáni majú svoju životnú filozofiu, nájdeš tam aj ľudí bojujúcich za práva zvierat a v princípe odmietajú všetko čo je zo zvierat — mlieko, med, vajcia, … Vzťahuje sa to aj na oblečenie a vôbec všetko, čím sa oklopujú, nie len toho, čo do seba dávajú. Osobne nepoznám NEstriktného vegána.

       Do funkčnej jogy som zapracovala predovšetkým lakto-ovo-vegetariánstvo, teda prúd vegetariánstva, v ktorom konzumujete mliečne výrobky a vajíčka a všetko to vegetarian-ish. Toto som konzultovala aj s gynekologičkou, takže ženy — je to bezpečné aj pre vás, aj pre váš zázrak, ktorý nosíte pod srdcom. Nejete len mäso a výrobky z neho, ani údeniny a tam sa počítajú aj párky. Nejedenkrát som dostala vegetariánsku ponuku že párky, lebo veď tam je aj tak väčšina múka a koža. Hm. Mňam.

       A ešte je tu jeden pojem — “pudingové vegetariánstvo”. Reštauračné vegetariánske menu a obzvlášť to detské - vyprážaný karfiól, vyprážaný syr, vyprážené dinosauríky, smajlíky, špagety s kečupíkom - takto prezentuje vegetariánstvo a vôbec s ním nič nemá. Toto je “pudingové vegetariánstvo” — nezdravá bezmäsitá strava, ktorá so zdravým vegetriánstvom vôbec nič nemá.... a aké sú to tie "úskalia" vegetariánstva ?


Argument 1: "A ČO TIE CHÝBAJÚCE ŽIVINY !"


        Poznáte to. B12, zinok, jód, vápnik, železo, … Aaaaaaaa čo bielkoviny? Nemáš dosť bielkovín! Nemáš dosť železa! Ale tie bielkoviny — to je NEMESIS!

      Pre príklad — výsledky mojich krvných testov sú stále v zelenom a v prípade môjho “partnera vo vegetariánstve” a iných veciach taktiež. Moja konštitúcia mi ale nikdy nebude hrať do kariet, lebo ako moja mama povedala: “Ty si bola to najmenšie dieťa v pôrodnici.” Už nie som v pôrodnici, stále som najmenšia a toto veľa ľudí berie tak, že “… lebo si vegetariánka”.

     Hovorme o lakto-ovo-vegetariánstve, ktoré som zaradila aj do funkčnej jogy. Ak sa človek rozhodne pre lakto-ovo-vegetariánstvo, ocitne sa niekde na hranici medzi tým čo je odcudzované a napadnuteľné, a tým, čo sa ešte “dá zniesť”. Tým, že konzumuje vajcia a mliečne výrobky, množstvo zo skloňovaných žívín, ktoré mu vraj majú chýbať, mu jednoducho nechýbajú, lebo ich cez uvedené potraviny doplní. Vegánstvo naštudované nemám a stravovanie sa podľa krvných skupín je v podstate ďalší samostatný stravovací prúd. Je vegetariánstvo, vegánstvo, ketodieta, paleodieta, stravovanie sa podľa krvných skupín atď.

      To, že budú človeku chýbať potrebné bielkoviny je už vyvrátené z každej strany. Viď uvedenú literatúru. Neviem, ako ostatné, ale vyvážené lakto-ovo-vegetariánstvo človeku zabezpečí aminokyseliny, ktoré potrebuje. Ak si športovec, siahni po knihe "Vegan v kondici". Brendan je dokonca vegán. 


Argument 2: "VEGETARIÁNSTVO JE EKONOMICKY NÁROČNÉ."

        Dobre. Na toto nemám žiaden výskum a nemám nikde príležitosť to porovnať. Tak si to porovnaj Ty. Sme dvaja dospelí ľudia. Nakupujeme kvalitné potraviny - oleje, orechy, múky, zelenina, ovocie, vajcia, syry, jogurty, strukoviny, kvalitné horké čokolády, celozrnné pečivo, čaje, káva, kde tu pivo, víno. Odrátaj mäso, sladkosti a tomu podobné. Do potravín chodíme každý týždeň 2x a za nákup necháme v obchode v priemere od 20 do 40 eur. Z týchto nakúpených potravín spoločne vykonštruujeme 5 jedál denne pre dvoch, teda raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Posúď sám. Je to veľa? Ak áno, otázka je len jedna - stojí Ti to za to?


Argument 3: "MASO ĽUDIA JEDIA ODJAKŽIVA. MASO ČLOVEK PROSTE POTREBUJE."


       S týmto sa stretávam u dospelých, u seniorov (tu obzvlášť), u dospelých obhajujúcich stravovanie svojich detí. Samozrejme, že je to každého vec a rozhodnutie a za tým si stojím. Vegetariánstvo si obhajujem len vtedy, keď sa ma naň niekto pýta a nereagujem ani vtedy, keď niekto útočí. A tých situácii je veľa.Takéto témy ale prestávajú byť o názoroch - sú o dôkazoch.        Keď mi niekto povie, že on potrebuje ísť von každý deň, budem zvedavá a bude pre mňa zaujímavé všetko čo mi k tomu povie. Ale to, či človek ako živočíšny druh potrebuje mäso, resp. je k jeho konzumácii prispôsobený, nie je vecou názoru, ale dôkazu. Nebudem citovať Bukovského - vegetariána - lebo je jasné, čo k tomu povie. Dušan Zachar nezastával vegetariánstvo, povedal, že si myslí, že človek by mal jesť mäso, no napriek tomu v jeho knihe z roku 2008 nájdete dôkazy v rámci fyziológie a anatómie človeka, ktoré sú vyslovene proti myšlienke, že človek je prispôsobený na konzumáciu mäsa. Napísal to tam, lebo nemôže tvrdiť opak. Dĺžka tráviaceho traktu, enzýmy v žalúdku a v ústach, ľudský chrup, jemná motorika prstov prispôsobená na zber a tak ďalej a tak ďalej. Na tieto témy je už spusta článkov, toto nechce byť jeden z nich. Argument 4: "NA VEGETARIÁNSTVO NEMÁM ČAS. A OKREM TOHO - TO MÁM JESŤ LEN ŠALÁTY?"

      


       Toto je asi najsilenší argument - úprimne - lebo na to dôkaz neexistuje. Kým sa človek do toho správneho vegetariánstva dostane, vie za čím ísť do obchodov a kde presne to nájde, čo uvariť, ako nakokmbinovať, ako pripravovať a ešte aj dookola nejesť grécky šalát dá zabrať. Chce to literatúru, chce to množstvo času a nervov, prípadné striedanie si kuchyne spolu s ďalšími rodinnými príslušníkmi.

     S vegetariánstvom sa dá časom perfektne vyhrať a môžete si spraviť burger ako sme mali my tu - s vajom, vegan dresingom a zeleninovou fašírkou.

Na vegetariánsky spôsob si pripravíte každé jedlo, ktoré ste doteraz konzumovali v mäsovej verzii.


Argument 5: "RADŠEJ SLANINA V KĽUDE AKO BROKOLICA SO STRESOM."


Poďme pravdepodobne k najčastejšiemu argumentu. Stres z brokolice má človek pravdepodobne preto, lebo jednoducho miluje mäso. Ja som milovala párky a červené mäso. Veľmi mi to na začiatku chýbalo a tiež som samozrejme bojovala. Hlava bude človeka presviedčať, "že to nepotrebuje, že načo to robí, že aj tak je to jedno, že na mäse jednoducho nie je nič zlé, že čo trapoší, že ho budú mať všetci za blbca, že ako to vysvetlí babke . . . " a tieto myšlienky mu spôsobujú stres. Nie brokolica.Zamerajme sa na guidliny od WHO alebo NHS - čo sú celosvetovo uznávané organizácie zamerané okrem iného na zdravie. Prízvukujú znižovanie prísunu mäsa, mäsových výrobkov, soli, cukru, tabaku, alkoholu a zvyšovanie prísunu vlákniny, zleniny, ovocia, orechov, olejov, celozrnného pečiva, prípadne rýb.

... stres z brokolice?     Keď si človek prečíta tieto vyjadrenia a výskumy viažúce sa na ne, taký zeleninový šalát by mohla byť nádej, ako sa v starobe nevyhovárať na vek.

      Nemusíš byť hneď vegetarián. Stačí, ak si necháš poradiť od kolosov ako je WHO či NHS a obmedzíš niektoré potraviny. Už TO môžeme považovať za funkčné.Na záver by som ešte chcela povedať, . . .. . . že stravovanie je každého osobná vec. Vegetariánstvo je v tradičnej joge nutné, v power joge sa ani nespomína. Ja osobne ho určite odporúčam, nakoľko sa zaň viem zaručiť - aspoň teda za to pescovegetariánstvo. Vypísala som tiež všetky argumenty, s ktorými som sa ako pescovegetriánka stretla a s ktorými som taktiež zápasila pred prechodom na tento typ stravovania.

Som presvedčená, že stravovanie je každého osobné rozhodnutie. V dnešnej dobe s tým množstvom vedeckých dôkazov pre aj proti už ale nie len strava, ale aj veľa iných vecí prestáva byť vecou názoru, ale vecou dôkazov. A finálne - vecou rozhodnutia, čo s tými informáciami a dôkazmi jednotlivec spraví.


STANISIC S. a kol., Being a Vegetarian: Health Benefits and Hazards. 2018. meat technology PALMIERI B., a kol. Vegetarianism and veganism: not only benefits but also gaps. A review. 2017. Progress in Nutrition KEY T.J., Health benefits of a vegetarian diet. 1999. Proceedings of the Nutrition Society KAUSHIK N.K. a kol., Vegetarian Diets: Health Benefits and Associated Risks. 2015. International archives of Integrated Medicine BUKOVSKÝ I. a MESÁROŠOVÁ I., Bežec a lyžica. 2017. GEVA: Bratislava. ISBN 978-80-972808-0-2 BRAZIER B., Vegan v kondici. 2007. Praha: Mladá fronta. ISBN 978-80-2014-3400-5 BUKOVSKÝ I., Vegetariánske dieťa. 1992. Martin: Nový ŽIVOT TURCA. ISBN 80-900554-0-0 ZACHAR D., Výživa človeka I. 2008. Zvolen: Technická univerzita vo Zvolene. ISBN 978-80-228-1869-8.

https://www.bluezones.com/recipes/food-guidelines/

https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/eight-tips-for-healthy-eating/

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/healthy-diet59 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše