Joga posúva športovca ďalej ako pôvodne plánoval. Prečo ?

Aktualizace: 1. dub 2020


Napoviem. Nie je to kvôli flexibilite. Strečing je v športe v skutku

dôležitý (Sexton, 2006, Behm, 2018). Autori takýchto výskumov poukazujú na to, že nedostatočný a zanedbaný strečing môže spôsobiť zranenia a športový výkon sa stáva rizikovým a častokrát aj neefektívnym. Na tele je úžasné tiež to, že kým bolesť pociťujete napríklad v lýtku, zdroj môže byť úplne niekde inde, často aj v chrbtici. Nakoniec prídete na to, že keď chcete správne behať, "rozťahané nohy" nestačia, musíte sa sústrediť na všetky svaly, šľachy, kosti aj kĺby, pomaly aj na okohybné svaly a spánkové kosti (obrazne povedané)!Joga pozostáva z výborných cvikov, ktoré napomáhajú práve spomínanej flexibilite. O tom ale tento článok nie je.


Čo okrem flexibility dá joga športovcovi ?


1. A K C E P T Á C I A

Chápete kto ste a čo viete. Svoje možnosti nepodceňujete, rovnako ako ani nenadhodnocujete. Joga človeka naučí akceptovať prítomnosť. Po tejto akceptácii sa človeku otvorí možnosť zmeny. Nemôžeš sa skutočne zmeniť, keď neakceptuješ ako si na tom teraz.


Som kde som, s tým čo mám. Keď vynaložím potrebné úsilie, môžem byť lepší.


2. P O K O R A

Joga niekedy vyzerá jednoducho. Ale nie je. Ak tobíš všetko ako máš, nie je. Ak Ti príde pozícia hory jednoduchá, niečo robíš zle. Keď sa naučíš byť pokorný aj v situáciach, ktoré Ti prídu naozaj jednoduché, budeš sa vedieť lepšie zachovať v situáciach, ktoré Ťa niekoľkonásobne prevýšia.


3. D I S C I P L Í N A

Disciplínovaný človek je slobodný človek. Displicplinovaný človek dokáže akceptovať svojho vnútorného kritika a ísť si za cieľom, ktorý si stanovil. Nie je to o tom, že by toho kritika v sebe nemal. On ho má - len ho "berie". Veľká časť funkčnej jogy je práca s mysľou a emóciami, spolu s dýchaním jej väčšina. Postupne Ťa naučí pracovať s vlastnou hlavou, čo Ti ďalej pomôže na ceste k disciplíne. Nechce sa Ti? Bolí Ťa? Nudí Ťa? Nemáš deň? Ver mi. Ani ja. Ale tým, že uveríme myšlienke "aj tak to nemá zmysel "sa nič k lepšiemu nezmení.


4. O D D A N O S Ť

Keď sa oddáš procesu, cieľ sa stane možnosťou, nie nutnosťou. Vtedy sa nebudeš karhať za to, že si nedosiahol čo si si stanovil. Budeš si totiž vedomý že si spravil všetko pre to, aby si svoj cieľ dosiahol.


5. V Y R O V N A N O S Ť

Bez vyrovnanosti spravíš len málo balančných pozícií. Vyrovnanosť je vlastne ... stav po akceptácii. Nie je Ti možno dobre, nemáš svoj deň, ale chápeš, že to všetko je súčasť ľudskosti. Vtedy to nepríjemné začne strácať na svojej sile a akosi sa Ti rozžiari deň. Napríklad - leziem 2 roky - koľko krát som bola frustrovaná z môjho cvakania expresiek! A stále mi to nejde! Večne si tam prštek pricviknem. Tá frustrácia do mňa vždy vnášala napätie, čo malo vplyv na schopnosť sa udržať ten moment, kým sa cvaknem. Vyrovnanosť s vlastnou frustráciou má potenciál odobrať to napätie a dať TI ešte pár sekúnd na to, aby si sa cvakol a prechytil.


6. V Ď A Č N O S Ť

. . . keď začneš chápať, čo vlastne máš a že si rád, že sa môžeš namáhať na nejakej súťaži, aj keby si just skončil posledný.


SEXTON P.,The Importance of Flexibility for Functional Range of Motion. 2006. Athletic therapy today

BEHM D., The Science and Physiology of Flexibility and Stretching: Implications and Applications in Sport Performance and Health. 2018. Stretching articles.